Erdély: Gyimes – 6. nap

2016. augusztus 6.

A tegnapi túra teljesítményünk után ma valami kevésbé kemény dologra vágytunk. A térképet nézegetve a Gyimes völgyre esett a választás. Másfél óra autóút oda, gyönyörű vidék, kis falvak, patakok, autóval bolyongás. Majd egy igazi csángó vendéglőben ebéd.

A Gyimes völgyben akárhol álltunk meg patak mindig volt Pogo örömére. Ráadásul 30 fok fölé ment a hőmérséklet, így igazán jól jött neki a patakban való hűsölés.


Hazafelé jövet bementünk még Csíkszeredára, mert fesztivál napok vannak a hétvégén. Kicsit sétáltunk ott is, majd kitaláltuk, hogy otthon a kert végében lévő sütő helyen grillezzünk. Vettünk hozzávalókat, és míg a fiúk a tüzet készítették elő, addig a lányok a kaját.


Míg sült a vacsoránk, addig Pogo is meg mi is a kertünk végében lévő Olt folyóval ismerkedtünk tovább.


Olyan jó lett a vacsora, hogy mind a negyven ujjunk megnyaltuk.

Erdély: Szent Anna-tó – 5. nap

2016. augusztus 5.

A müzlis reggeli után a tegnap megvett szendvicsnek valót összerakva nekivágtunk a Szent Anna-tónak.
Tusnádfürdő oldalában lévő hegyre fel gyalog (622 méter felfelé a szintkülönbség), majd némi málnás mentén túrázva a hegyről le 300 méteres szintkülönbséggel. Oda-vissza majdnem 17 km volt. Az odaút volt a keményebb, a hegynek fel, azt 3,5 óra alatt tettük meg, visszafelé ez az út már csak 2,5 óra volt. Bár abban is volt azért emelkedő rendesen az elején.


Már a túraútvonal elején kint volt a figyelmeztető tábla, hogy vigyázz, mert bármikor jöhet a medve. A kukák tárolóhelye is villanypásztorral van körbevéve, meg a tó melletti büfé is. Ráadásul a málnások mentén aránylag sok nagy medve végtermékkel találkoztunk, de maga a medve nem jött szembe.


A Szent Anna-tó nagyon kedves hely, sok turista volt, bár péntek lévén a helyiek szerint nem voltak olyan sokan mint a hétvégén szoktak lenni.

Nekem a hely hangulata retró volt, mintha a 80-as években a Velencei-tónál jártunk volna: kemping szék, hűtő táska, férfiakon fecske…


Az emberek fürödtek a tóban, bár sokukon látszott, hogy nem fürdeni jöttek, rövidnadrágban pólóban mentek be a vízbe. Jó idő volt ma. Pogo is áhítozott a víz után. Meg is érdemelte, becsülettel végignyomta a túrát. Kerestünk egy kevésbé tömött részt a tó mentén, ahol aztán Bandi is és Pogo is bementek. Na Pogo azért csak a maga óvatos szintjén, addig míg leért a lába. Mi csak a lábunkat mártottuk meg benne, kellemes volt.


A visszaút végén a Székely Fogadóban kötöttünk ki, hogy megvacsorázzunk. Majd haza vonszoltuk még magunkat, hogy egy társasjátékkal zárjuk a napot.

Erdély: Gyilkos-tó és Békás szoros – 4. nap

2016. augusztus 4.

Reggelre elfogyott az otthonról hozott tejünk, így hiába volt müzlink, nem volt mivel megenni. De Lidi hozott nehány kiflit, ami már kellőképpen aszott volt, én meg elhoztam a maradék sajtot és felvágottat. Adott volt a melegszendvics, bár se melegszendvics csináló, se sütő nincs a háznál. Ja és vajunk sincs. Boltba meg nem volt kedvünk menni. Maradt a félbevágott kifli serpenyőben mindkét oldalt megsütve, rámelegítve a sajt, majd a felvágott. És még paprika meg paradicsom is volt Lídiáék jóvoltából.
Reggeli után bízva a mai csodálatos időjárásban nekivágtunk a 2 órás autóútra lévő Gyilkos-tó túrának.


Pogo abszolút jól viseli az autózást, sőt egyértelműen értékeli, hogy napi 24 órában velünk lehet.
A Gyilkos-tónál nagyon sokan voltak. Alig volt parkolóhely. A turisták nagy része egy árusokkal teli részen múlatta az idejét, míg mi körbesétáltuk a tavat. Tök jó kis kellemes, majdnem 4 km-es út volt, amit egy késői ebéddel koronáztunk meg.


A Gyilkos-tó mellett lévő Békás szorossal az a baj, hogy a gyalogos forgalom részére kicsit sincs kiépítve a túraútvonal. Vagyis a keskeny autóúton bolyonganak a turisták is, és az autók is. Na mi ezt nem gondoltunk még egy kutyával tovább bonyolítani, ezért aztán kocsival mentünk végig. De cserébe készítettem nektek egy kis útivideót:

Békás szoros

Este a szálláson még társasoztunk folytatva az előző napi játékot.

Erdély: Punnyadós nap – 3. nap

2016. augusztus 3.

Már tegnap este láttuk, hogy ma mindenhol a környéken esni fog. Emiatt aztán reggel nem kapkodtunk a felkeléssel se és a reggelivel se. Volt vagy 11 mire megreggeliztünk.Utána nagy Carcassone (társasjáték) bajnokságot tartottunk.


Aztán ebédre borsólevest főztünk, majd mivel még mindig esett így egy órácska csendespihenő után folytattuk a társasjátékot.
5 órára picit csendesedett az eső, Pogot meg mindenképp meg akartuk sétáltatni. A séta vége egy nagy vacsora volt. Megtaláltuk Tusnádfürdő legklasszabb éttermét.

Erdély: a környék felfedezése – 2. nap

2016. augusztus 2.

Pogo bent aludt a nappali részben az éjjel. Egyrészt a kert végében folyó Olt patak, másrészt az imitt-amott hiányos kerítés nem győzött meg minket arról, hogy ő kint élvezze az éjszakai hűvöset. Nem is volt semmi gond, ugyanis hajnalban nagyon szakadt az eső, dörgött-villámlott – bár nem fél a vihartól.
Én hamar ébredtem, és akkor el is mentünk Pogoval egyet sétálni. Közel van a szállásunk a helyi fürdőhöz, arrafelé mentünk. Körbe hegyek és dombok vannak, melybe beleült egy-egy felhő.


Esőt ígért egész napra. Megnéztük a környék időjárását is, az 1-2 órányira eső helyeket, mindenhova esőt mondott. Viszont nálunk nem esett. Ezért aztán Tusnádfürdőn kezdtünk el sétálni, melyet délben egy kürtőskaláccsal fejeltünk meg ebéd gyanánt. Utána kötelező csendespihenő következett.

Délután átautózunk Csíkszeredára elintézni egy-két dolgot. Leginkább egy net kártyát akartunk venni, mert wi-fi nélkül nem élet az élet. A városka főutcáján bolyongtunk, kávéztunk, és élveztük, hogy szinte csak addig esett az eső, míg átautóztunk.

Csíkszereda után még Csíksomlyót néztük meg, ott is kicsit sétálva. Hazafelé éttermeztünk.


Mivel Pogo Csíksomlyón belehempergett a friss lósz@rba, ezért hazaérve első volt az Olt patak samponnal együtt.


Szerintem nagyon értékeli, hogy elhoztuk, és hogy velünk bandázhat egész nap.

Erdély: érkezés – 1. nap

2016. augusztus 1.

Reggel 6:15-kor indultunk Érdről, és az M3-ás kivezetőjénél vettük fel Atit meg Lidit (unokahúgom és férje). Amikor kitaláltuk, hogy megyünk Erdélybe Pogostul, akkor gondoltuk van még 2 hely a kocsiban, vigyük magunkkal a fiatalokat.

Pogo a csomagtartóban, csomagok a tető csomagtartóban, mi meg az utastérben.
Majd 9 óra utazás és 633 km után Makfalván megálltunk enni egy fantasztikusan jó étteremben.
20:45 volt (otthoni idő szerint 19:45) mire Tusnádfürdőn a szállásra értünk (770 km volt Érdről és úgy 13,5 óra, hogy a határon álltunk 40 percet, és egy órát vacsoráztunk). Románia nem az autópályáiról híres, ami az utunk szintideje is elárul.
Pogo egy hős, mert ezt az utat oly türelmesen bírta. Persze nem csak vacsoránál álltunk meg, hanem kisebb pisi szünetekre, amikor Pogo is kapott egy kis autómentes lehetőséget.
3-szor is utolért bennünket a vihar, nem csak esővel, hanem baromi nagy széllel is. Csíkszeredától 30 km-re vagyunk, és afelől érkeztünk. Ott ahogy kikanyarodtunk az utolsó körforgalomból láttam, hogy a mellettünk lévő étteremben, ahogy a szél felborítja a napernyőket. Mondtam is a többieknek, hogy nézzék már, milyen durva ahogy a szél fellöki a nagy napernyőket. Ahogy kimondtam lecsapódott elénk egy nagy fadarab. A szél egy elég nagy ágat tört le egy útszéli fáról. Éppen csak hogy meg tudtunk állni közvetlenül előtte. Ami jó volt, hogy a körforgalomból jöttünk ki, emiatt aztán nem mentünk gyorsan, de azert volt ijedelem. A mellettünk parkoló autó nem úszta meg ilyen jól, mint mi.

Tusnádfürdő nagyon kedves hely, de sötét volt mire oda jutottunk, hogy elugorjunk a kisboltig és ezzel a közvetlen környezetet felfedezzük.

Egy kétszintes faházat béreltünk, ahol Lidiék a fenti szinten, mi pedig a lenti szinten vagyunk. A ház hangulatos, bár vannak benne érdekes megoldások. Hoplnap majd készítek róla képeket. A kert végében folyik az Olt patak.

Barcelona – 4. nap

2015. október 13. kedd

A Güell Parkba mentünk reggeli után, meg kellett nézzük a Park “maradék” részét. Ez azt jelenti, hogy van egy aránylag nagy része a parknak, ami fizetős. Hiába voltunk ott 2 nappal ezelőtt, kiderült, hogy jegyet ugyan tudunk venni, de azzal csak 5 órával később tudunk bemenni. Ennek a jegy vásárlós dolognak van egy nagy előnye, ezzel korlátozzák le, hogy egyszerre ne legyen sok látogató az adott területen. Ugyanis a megvett jegy időpontra szól, egyszerre max 400 ember van a fizetős területen. A jegy neten is megvehető, ami azért jó, mert akkor lehet az adott időre érkezni. Na, nekünk így aztán 11 órára volt belépőnk.

Reggel még lógott az eső bal lába, de aztán a parkban már kifejezetten jó időnk volt ahhoz képest, hogy esőkabátban indultunk útnak.

  
  
  

Délután 5-re szintén volt előre, neten megvett jegyünk, mivel a Sagrada Familia katedrálisba is korlátozott számban engedik be a látogatókat. Előtte annyi időnk volt, hogy egy múzeumot beiktassunk. Elmentünk hát Joan Miró Alapítvány által fenntartott múzeumba. Kissé csalódtunk: az volt az érzésünk mikor kijöttünk a kiállításról, hogy Miró átvert bennünket, vagy nagyon nem értünk a művészethez. De inkább az első. Miró rajzait leginkább egy unalmasabb értekezleten Bandi által készített firkához tudnám hasonlítani. Azért a Bandiéhoz, mert ő jobban rajzol, mint én. Persze csak éppen hogy, de mégiscsak jobban. Miró ezen művészetét 90 éves koráig űzte, melybe nem csak rajzok és festmények fértek bele, hanem szobrok és fali szőnyegek is.

  
  

Végül 5-re betoppantunk a Sagrada Familiaba. Hát csak tátott szájjal álltunk és bámultunk. Döbbenetesen fantasztikus. Úgy, hogy a kevésbé jó (enyhén esős) időjárás miatt nem mehettünk fel a toronyba, így nézelődtünk 2 órán át. Sajnos a képek nagyon kevéssé adják vissza azt a varázslatos látványt, ami elénk tárult.


  
  

Gaudí nagyon is tudta mitől fogja emlegetni a nevét az utókor. Rendesen lenyűgözött bennünket ezalatt a 4 nap alatt.
Este pedig hamar elfogyasztottuk a szülinapi vacsorát, mivel Bandi kissé megfázott. Na meg a tudat, hogy másnap reggel korán kell kelni a hazajövő repülőgép miatt.

Barcelona – 3. nap

2015. október 12. hétfő

Gaudíval kezdtük a napot, persze csak a reggeli után. Elég sok épület kapcsolódik a nevéhez, így aztán ez nem volt nehéz.

A Casa Batlló 1906-ban épült egy Josep Batlló nevű ember megbízása alapján. Gaudí a homlokzatot hullámosra készítette, a tetőt és a kéményeket meg színes csempével vonta be. A tető egyik gerince egy sárkány gericét formálja meg.

Nem az egész épület működik múzeumként, a köztes szinteken lévő lakásokban irodák és lakások vannak.

Minden részletében annyira ki van találva, külsőleg is és belsőleg is: a homlokzattól az ajtókilincsig.

  
  
  
  

Reggel mikor elindultunk a szállásról kicsit fura volt, hogy a környezetünkben minden bolt zárva volt. Bandi azonnal megjegyezte, hogy persze mert már megint hajnalban indultunk el. De nem volt oly korán. Míg a Batlló házban voltunk kiderült a záróra oka: megint belefutottunk egy nemzeti ünnepbe, melyet az amerikai kontinens felfedezésének emlékére rendeznek. Egyben a spanyol egységet hírdetik, amely itt a katalán fővárosban látványosabb lehetett, mint az ország többi pontján. Bár utólag olvastam olyan cikket, melyben katalán zászló égetésről írtak, de ebbe az eseménybe mi nem futottunk bele. Ellenben a felvonulást megnézhettük a Batlló házból.



A Batlló háztól egy metró megállonyira van a Casa Milá, másnéven a La Padrera, azaz kőbánya nevű sarok épület. Ez volt Gaudíval utolsó lakóépülete, melyen dolgozott. Az épület felső szintjén van egy Gaudí múzeum, ahol őt is és a munkáit is bemutatják részletesen.

Gaudí a tetőket nagyon szerethette, oda minden általa készített házba ki lehet menni. Itt a tetőn lévő kémények érdekesen ilyesztő formákat alkotnak.

Az egyik felső szinten korhű lakás múzeum van kialakítva, míg a többi szint itt is lakóépületként üzemel.

Még egy érdekessége van az épületnek: 1910-ben itt már mélygarázs volt az épület alatt, a városban elsőként.

  
  

Nagyon klassz helyen van a szállásunk, mondhatnám bármerre megyünk mindig útba esik. Na, inkább úgy helyes, hogy ha megyünk egyik helyről a másikra, akkor közben nem nagy kerülő beugrani, ha netán épp beugorhatnékunk van.

A La Rambla nevű sétáló utca bal oldalát már kellőképpen ismerjük. Egyrészt ezen a részen van a szállás, másrészt meg nagyon kedves, szűk sétáló utcák hada van erre, tök jó itt bolyongani. Így aztán kitaláltuk, hogy biztos a másik oldalon túl is hasonló kis utcák vannak, amik csak ránk várnak. Hát, lehet hogy tényleg ránk vártak, de annyira mégse volt kedves… Mindenesetre azt megállapítottuk, hogy jó, hogy még világosban jártuk be ezt a részt. Egy kissé lepukkant arab negyedet sikerült megismernünk.


  
  
A nagy csavargás után már csak a vacsora hiányzott.

Barcelona – 2. nap

2015. október 11. vasárnap

Délelőtt a Güell Parkba mentünk el, ami kiesik a város szívéből, illetve inkább azt mondom, hogy az a város szíve csücske. Kicsit messzebb van az óvárosi / belvárosi résztől, de amolyan kis kedvenc parkjává válik az embernek ha egyszer ott jár.

Az az igazság, hogy nem is tudtuk teljes egészében megnézni, mert van olyan része a parknak, ami belépőjegyes és csak 5 órával későbbre volt jegy. Így azt tervezzük, hogy kedden visszamegyünk.

A parkot 1910-ben egy Eusebi Güell nevű iparmágnás rendelte meg Gauditól, Barcelona egyik üres hegyoldalába. A terv az volt, hogy lakóparkot építenek sok közös térrel. A lakóépületekből csak kettő készült el, viszont a parkot a világ egyik legkreatívabban kialakított parkjaként tartják számon.

  
  
  

A park közelében van egy kis mini mozi, ahol megnéztünk Gaudiról egy kis filmet.

Majd a szállásunkhoz közel lévő bazilika felkutatására indultunk, közbe mindenféle kisebb kitérővel.

  

Jó sokat gyalogoltunk, így a vacsora után már mozdulni is alig bírtunk.

Barcelona – 1. nap

2015. október 10. szombat

A reggeli 3:30-as keléssel hagytunk magunknak 30 percet elkészülni, elindulni. Ezzel csak két baj volt: 1, nem ébredtem fel az órára egyből csak 10 perccel később. 2, nem vagyunk képesek 30 perc alatt elkészülni, pláne nem 20 perc alatt.

Végül 4 óra helyett 4:20-kor indultunk el otthonról. És a forgalom oly jó volt, hogy pikk-pakk kint voltunk a reptéren. (Milyen meglepő, hogy szombat hajnalban az emberek nem autókáznak az M0-áson, max a belvárosban mennek át egyik szórakozóhelyről a másikra. De mi abból épp kiöregedtünk.)

De vissza a reptérre: 5 előtt már kint is voltunk. Aztán csak akkor lepődtünk meg igazán, mikor észrevettük azt a rengeteg embert, akik pont ugyanígy hajnalok hajnalán indulnak szanaszét a világba. De hát az a sor, melyben beálltunk ezzel a sok emberrel együtt, az is oly gyorsan és frappánsan lement, hogy egy szavunk se lehetett.


A repülőn hamar visszaestünk a kóma állapotába, és álomba zuhantunk.
Fél 9-kor már katalán földön voltunk. Mondjuk a reptéren kicsit eltévedtünk, de ez abszolút belefért az időnkbe. Tulajdonképp azt is mondhatnám, hogy felmértük, visszafelé milyen boltok lesznek majd a terminálba.
Vonattal bementünk a városba, majd – mivel a megállók nevei sehogy sem stimmeltek a térképünkkel – egyszercsak lepattantunk, egy olyan megálló név láttán, ami ismerősen csengett a térkép nézegetése végett. Nem is tettük olyan rosszul, mert várhatóan az a vonat ettől már csak messzebb tett volna le minket, ha tovább mentünk volna. Szépen lassan végigsétáltunk a La Rambla fő sétáló utcán , melynek közepe táján nyíló kis utcában van a szállásunk. A szoba még nem volt kész, de a két kisböröndöt le tudtuk tenni, hogy újfent elinduljunk.


Egy reggeli és sok kávé után a La Rambla további szakaszát igyekeztünk bejárni, valamint a környező utcákat felfedezni.



  
  
  

Délután 4-re visszamentünk a szállást birtokba venni, és egyben délutáni pihenőre hajtani a fejünket. Bő két órás szundi után újabb gyalog túrára indultunk.

Először a La Boqueriának nevezett élelmiszer piacra tévedtünk be, amit leginkább a budapesti Fővám téri vásárcsarnokhoz tudnék hasonlítani. Van minden: hús,zöldség, édesség, kajálóshely. Nagyon hangulatos.



  
Aztán egy eldugott kis utcában egy eldugott kis kapu mögött találtunk egy templomot. Katolikus templom a lehető legkevesebb kegy tárggyal, ahol éppen egy kis dicsőítő csoport gyakorolt a másnapi alkalomra. Beültünk és csak hallgattuk őket.

Végül elmentünk a Sagrada Familia bazilikát megnézni sötétben kívülről. Elég sok része fel van állványozva, építik folyamatosan.

Majd egy kis Sangriával zártuk az estét.